Loppukesästä taimistoilta voi tehdä löytöjä – tai heräteostoksia, kuten minä tein pari viikkoa sitten. Vai onko se heräteostos, jos on ihastunut johonkin kasviin jo vuosia sitten? Punahattu tarttui ostoskärryyni kuin huomaamatta.
Täytyy tunnustaa, olin kyllä alitajuntaisesti työstänyt punahatun hankkimista jo vuosia mielessäni. Olin ihastellut punahattuja muun muassa äitini puutarhassa. Komeissa punahatuissa viehättää myös niiden pitkä kukinta-aika. Ne loistavat upeina keskikesästä syksyyn kun muut kukat jo haalistuvat. Mökkipuutarhastamme puuttui selkeästi tällainen syksyn värintuoja. Ja plussaa on sekin, että punahattu houkuttelee perhosia puutarhaan.
Olin siis pohjustanut ”tarpeeni” punahatun hankkimiselle varsin hyvin, kun suunnistin Plantagenin perenna-alennusmyyntiin pari viikkoa sitten. Ja mikä valikoima siellä olikaan juuri punahattuja! Kaikki väri olivat upeita, mutta meidän mökillemme tuntui sopivan parhaiten juuri tämä oranssipunainen versio, Echinacea purpurea ’Orange’.
Koska punahattu vaatii kuohkean kasvumaan eikä voi sietää seisovaa vettä, istutin sen rinteeseen. Kohdassa on onneksi ainakin vähemmän savea kuin alapihalla, joten toivottavasti se viihtyy ja kasvaa. Mullan sekaan laitoin hiekkaa. Se on nyt paikassa, jossa se saa valoa aamusta pitkälle iltapäivään.
Ennen talven tuloa punahattu on hyvä peittää havuilla. Se ei siedä talvimärkyyttä, joten saa nähdä kuinka käy. Kasvi kannattaa kuulemma jakaa viiden vuoden välein. Toivottavasti tämä kaunotar jaksaa sinne saakka!
Punahatut ovat kivoja, tosin minulla itselläni ei ole niitä ainakaan vielä. Perhosten houkutteleminen puutarhaan onkin mainio syy kukkaostokselle 🙂
TykkääTykkää
Kauan odotin minäkin ennen kuin hankin ensimmäisen! Ja perhosia ei tosiaan voi puutarhassa olla liikaa!
TykkääTykkää